Mille Medica Sp. z o.o.
ul. Lanciego 13 lok. 4 i 5
02-792 Warszawa
tel. (22) 408-01-10

 
 • Główne zagadnienia związane z bezdechami

  ABC leczenia

  Chrapanie pojawia się, kiedy luźne fragmenty tkanek znajdujących się na drodze powietrza którym oddychamy, poruszają się i wibrują. Są dwie podstawowe przyczyny chrapania: niedrożny nos i wiotkie, długie podniebienie. Chrapanie negatywnie wpływa na koncentrację, wydajność w pracy czy bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Może być przyczyną przewlekłego zmęczenia i senności, bólu głowy, depresji. A co najważniejsze może świadczyć o występowaniu bezdechów. U takich osób występuje wysokie ryzyko nadciśnienia, zawału serca, czy udaru mózgu
   

  Badanie nocne

  przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest zbadanie czy chrapaniu towarzyszą groźne bezdechy. Służy temu tak zwane badanie nocne. Podczas takiego badania monitorowane są w czasie jednej nocy pewne parametry, dzięki którym można ocenić przebieg snu i ewentualne występowanie bezdechów. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Rozpoczyna się wieczorem, a kończy rano. Dokładna ocena badania pozwala na odpowiedź czy w czasie snu występuje jedynie chrapanie czy też towarzyszą mu bezdechy, czyli przerwy w oddychaniu.. Top»
   

  Chrapanie i łagodne bezdechy

  W przypadku łagodnej postaci choroby nie stosuje się aparatów CPAP. Leczenie chrapania i łagodnych bezdechów polega na poszerzeniu drogi dla przepływającego powietrza. W tym celu konieczne jest leczenie laryngologiczne.
  Stosuje się między innymi zabiegi laserowe, operacje w znieczuleniu ogólnym, aparaty ortodontyczne.
  Najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną metoda leczenia chrapania jest radiochirurgia.
  Efektem leczenia w obrębie nosa jest poprawa jego drożności, co zwiększa dotlenienie organizmu zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Zabieg w obrębie podniebienia powoduje większą sprężystość tkanek i ograniczenie ich wibracji, a przez to zmniejszenie lub likwidację uciążliwego chrapania.
  .Top»
   

  Ciężka postać bezdechów

  W przypadku ciężkiej postaci bezdechów konieczne jest zastosowanie aparatu CPAP. Aparat taki wspomaga oddychanie w czasie snu i nie dopuszcza do występowania bezdechów. Jego działanie oparte jest na podawaniu do dróg oddechowych powietrza pod dodatnim ciśnieniem przez maskę założoną na nos lub na nos i usta. Najnowsze aparaty są bardzo ciche i mało uciążliwe. Dodatkowo wiele z nich potrafi odpowiednio ogrzewać i nawilżać powietrze które następnie trafia do dróg oddechowych. Dzięki temu poprawia się komfort stosowania aparatu CPAP. W przypadku zaburzeń drożności nosa (na przykład spowodowanej polipami lub skrzywioną przegrodą) aparat nie będzie prawidłowo działał. W związku z tym zaleca się aby przed rozpoczęciem leczenia aparatem CPAP skonsultować się z laryngologiem! Top»